52. GÜN | “Turgut Kaya özgürlüğüne kavuşuncaya kadar mücadeleye devam!”

Faşist Türk devletine iade kararı durdurulsun, Turgut Kaya’ya özgürlük!

Turgut Kaya’nın, mahkemenin iade kararı vermesinin ardından 31 Mayıs’ta bu kararın kaldırılması ve derhal serbest bırakılmak talebiyle başlattığı açlık grevi artık 50’li günlere ulaşmış ve tüm bu süreç boyunca, yoldaşları, dostları ve başta Yunan halkı olmak üzere birçok ülke halkının ilerici, devrimci, komünist güçleri Kaya’nın özgürlüğü için mücadelenin bir parçası oldu.

İçeride ve dışarıda soluksuz bir mücadele sürerken, bu mücadelenin bir sonucu olarak Kaya için İltica Bürosu’na yapılan başvuru 20 Temmuz günü itibariyle nihayet bir sonuca ulaşmış ve Turgut Kaya siyasi mülteci olarak kabul edilmiştir.

Bu karar, çok önemli bir adım olmakla birlikte, açıktır ki, iade kararı olduğu müddetçe Turgut Kaya’nın özgürlüğü anlamına gelmemektedir. Devrimci, ilerici kamuoyunun bildiği gibi, Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kondonis, iade kararının verildiği 30 Mayıs’tan bu yana sessizliğini korumuş, sadece katıldığı bir radyo programında Kaya ile ilgili sorulan bir soruya, İltica Bürosu’nun kararından sonra bu dosya ile ilgili bir karar vereceği şeklinde cevap vermişti. Oysa Kaya’nın avukatları ve yoldaşları defalarca faşist Türk devletine iade kararını durduracak tek yetkili makamın Adalet Bakanlığı olduğunu ifade etmiştir.

İltica Bürosu’nun kararının ardından, artık Adalet Bakanlığı ve Adalet Bakanı Kondonis’in bu sorumluluğu almasının önündeki tüm “bahaneler” ortadan kalkmıştır. Turgut Kaya’nın faşist Türk devletinin işkencehanelerine teslim edilmesini engelleme ve özgürlüğüne kavuşturma iradesi Adalet Bakanlığı’ndadır. 50 günü aşan açlık grevi direnişindeki Turgut Kaya için, her saat ve her gün son derece önemlidir. Adalet Bakanlığı, hiçbir prosedür ya da politik nedenin ardına gizlenmeksizin, iade kararını durdurmalı ve Turgut Kaya’nın özgürlüğüne kavuşmasını sağlamalıdır.

Bizler, Turgut Kaya’nın yoldaşları, dostları, dışarıdaki sesi olarak uluslararası kamuoyunu Kaya’nın direnişine verdiği büyük ve değerli dayanışmayı sürdürmeye, Kaya özgürlüğüne kavuşuncaya kadar bu desteğini büyütmeye çağırıyoruz! Her saat ve her günün Kaya’nın yaşamındaki değerini unutmadan tutsak bir devrimcinin dışarıdaki sesini yükseltelim!

PARTİZAN

21.07.2018

 

684