“Hıdır Gönek enternasyonal dayanışma ile özgürlüğüne kavuştu, bu başarı hepimizin”

Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi (UPOTUDAK) 10 Temmuz günü hakkında şartlı tahliye kararı verilen ATİK İsviçre faaliyetçisi Hıdır Gönek’e ilişkin bir açıklama yayımladı. Şubat 2018’den bu yana 5 ay boyunca Yunanistan hapishanelerinde tutsak edilen Hıdır Gönek, Turgut Kaya’ya yardım etmesi bahane edilerek “insan kaçakçılığı” suçlamasıyla yargılanıyordu.

Yapılan açıklamada Komutini Eyalet Mahkemesi’nde görülen Gönek’in 3. duruşmasında hakimin şartlı tahliye kararı verdiğini belirtilirken son duruma ilişkin “Hıdır Gönek, mahkemenin şartlı tahliye kararından sonraki yaklaşık 10 gün içinde oturumunun olduğu geldiği ülkeye sınır dışı edilmek üzere, Komotini cezaevinden emniyet müdürlüğüne bağlı bir karakola sevk edildi. Avukatlar ve onu destekleyen politik çevreler bu yeni durumla ilgili gelişmeleri çok yakından takip ediyorlar” bilgisine yer verildi.

“İnsan kaçakçılığı suçlaması önemli oranda boşa çıkarıldı”

Mahkemede Gönek’e savcı tarafından dayatılan “insan kaçakçılığı” suçlamasının, avukatlarının savunuları ile önemli oranda boşa çıkarıldığını belirten UPOTUDAK, “Gönek’in uzun yıllardır ATİK aktivisti ve politik bir kimliğe sahip olduğuna dair, UPOTUDAK temsilcisinin mahkemedeki şahitliğini de göz önünde bulunduran duruşma hakimi; Gönek’e kısa süreli bir uyarı cezası verilmesine ve ceza ertelemesi yapılarak, şartlı tahliye edilmesine karar verdi” dedi.

Açıklamada “Sağlık ve moral durumu, içinde olduğu zorlu koşullara rağmen oldukça iyi olan aktivistimiz Hıdır Gönek, devrimci gazeteci Turgut Kaya’yı ve kendisini sahiplenen bütün örgütlere ve duyarlı bireylere teşekkür ediyor ve dayanışmacı selamlarını iletiyor” denildi.

Hıdır Gönek enternasyonal dayanışma ile özgürlüğüne kavuşacak”

Gönek’in özgürlüğüne kavuşturmasının, savunma avukatlarının önemli bir başarısı olduğu kadar Turgut Kaya’ya ve Hıdır Gönek’e özgürlük kampanyası aktivistlerinin ve enternasyonal destekleyicilerin de ortak bir başarısı olduğuna vurgu yapan UPOTUDAK açıklamasının devamında bundan sonraki süreçte Turgut Kaya için kampanyaya ağırlık vereceklerini belirterek şu sözlere yer verdi:

“ ‘Bütün Politik Tutsaklara Özgürlük’ talebimizin bu somut kampanyası, bundan böyle Turgut Kaya’nın da özgürlüğüne kavuşmasına kilitlenecektir. Devrimci tarihçi ve gazeteci Turgıt Kaya, özgür bırakılana dek kampanyamız kesintisiz devam edecektir.

Birçok defa olduğu gibi; aktivistimiz Hıdır Gönek’in özgürlüğüne kavuşması özgülünde de, devrimci dayanışmanın önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Uluslararası kamuoyuna ortak mücadelemizin başarı müjdesini verirken, bize destek sunan, dayanışma örneği sergileyen bütün bireylere, örgütlere, kurumlara teşekkür ediyor, bu dayanışma ruhu, inancı ve bilincinin yükselerek kesintisiz devam edeceğine inanıyoruz.”

323