UPOTUDAK’tan çağrı: “6 Temmuz’da Hıdır Gönek’i yalnız bırakmayalım!”

ATİK UPOTUDAK, Yunanistan’da tutsak bulunan ATİK İsviçre faaliyetçisi Hıdır Gönek’in 6 Temmuz’da görülecek mahkemesi öncesi bir açıklama yayınlayarak Yunanistan’a Gönek’i serbest bırakma ve duyarlı kamuoyuna da dayanışmada bulunma çağrısı yaptı. Açıklama şu şekilde:

Hıdır Gönek yalnız değildir!

Şubat ayından beri Yunanistan’da tutuklu bulunan İsviçre ATİK aktivisti Hıdır Gönek, 6 Temmuz 2018 tarihinde Gümülcine’de mahkemeye çıkartılacak.

Avrupa’da devrimci, demokratik kamuoyunun da bilgisi dahilinde olan Türkiyeli devrimci Turgut Kaya, Yunanistan’a giriş yaparken TC’nin kırmızı bültenle aradığı gerekçesiyle Yunan polisi tarafından tutuklandı. Yunanistan Yüksek Mahkemesi Turgut Kaya’nın Türkiye’ye iadesine karar verirken, onunla birlikte tutuklanan Hıdır Gönek’in davasını “insan kaçakçısı” yaftalamasıyla kriminalize etti.

15 Temmuz sözde darbe girişimi sonrası Yunanistan’a sığınan Türk askerlerini, TC’nin tüm baskılarına rağmen iade etmeyen Yunan devleti, bu tavrıyla devrimci, demokratlar söz konusu olduğunda nasıl bir işbirliği içinde olabildiklerini göstermiş ve Yunanistan’ın faşist Türk devleti ile olan kirli ilişkilerini gözler önüne sermiştir.

Hıdır Gönek; Türkiye’de politik düşüncelerinden dolayı takibe uğramış, sürekli tehdit, şantaj vb. yaklaşımlarla devlet güçleri tarafından rahatsız edildiği için yurtdışına çıkarak İsviçre’de iltica talebinde bulunmuştur. Yurtdışında da ATİK bünyesindeki çalışmalarıyla alıkonulduğu güne kadar demokrasi mücadelesine devam etmiştir. Yunanistan’da Turgut Kaya’ya yardım ettiği için tutuklanan Hıdır Gönek’e ilişkin Yunan mahkemesinin ileri sürdüğü “insan kaçakçılığı” iddiası, tamamen asılsız olup, politik bir davanın kriminalize edilmesidir.

Avrupa’da yaşayan Türkiyeli işçilerin demokratik örgütü ATİK olarak, İsviçre faaliyetçimiz Hıdır Gönek’in davasının kriminalize edilmesini, faaliyetçimizin “insan kaçakçılığı” gibi bir suçlamayla yargılanmasını protesto ediyor ve Yunanistan mahkemelerinin bu tutumunu kınıyoruz. Tüm devrimci, demokratik kamuoyunu da bu davanın takipçisi olmaya, Turgut Kaya’nın iade kararına karşı çıkarken Hıdır Gönek’i de yalnız bırakmamaya çağırıyoruz.

Hıdır Gönek ve Turgut Kaya Derhal Serbest Bırakılsın!

Politik Faaliyetlerimiz Kriminalize Edilemez!

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!